Сенки от миналото: Киро Японеца оцелява след два атентата

0

Кирил Киров, известен като Киро Японеца е от малкото хора у нас оцелял след два атентата с огнестрелно оръжие срещу живота му. Първото покушение срещу него става на 12 юни 2003 г. на ул. „Добротич“ в столичния кв. „Красна поляна“. Бизнесменът пътува с мерцедеса си, когато от преминаващ мотоциклет се изсипва дъжд от куршуми върху колата му. Според криминалисти са изстреляни два пълнителя. За покушението са обвинени Йосиф Йосифов-Костинбродския и Ивайло Симеонов-Богьовеца, припомня „Галерия“.

Две години по-късно – на 9 април 2005 г., килър отново пробва да убие бизнесмена, който не очаква нападението. Киров даже разпуска охраната си пред сградата, която строи на бул. „Васил Левски“ в София. Мястото е многолюдно и десетки ще станат свидетели на стрелбата. Стрелецът дебне жертвата си от микробус паркиран на отсрещната страна на улицата. Японеца се бави дълго в сградата. Когато излиза, снайперистът убиец стреля само веднъж. Изстрелът е точен, Киро е уцелен в главата. Лекари твърдят, че раната е несъвместима с живота и шансовете жертвата да оцелее са минимални. Пред „Пирогов“, където хирурзи се борят за живота на Японеца, се събират около 100 буйстващи роми от „Факултета“. Налага се да се намеси полицията. За два дни Киров претърпява три операции във Военна болница, където е преместен.

Оказва се, че куршумът се е пръснал на няколко части. Според запознати шансът на пострадалия е бил, че по него е стреляно с оръжие 22-ри калибър (около 5,6 мм). Освен това парчетата от куршума не са засегнали мозъка и това спасява живота му.

Японеца месеци наред се придвижва в инвалидна количка, придружен от боди-гардовете си, но успява да се съвземе от последствията от атентата. Лекува се няколко години, включително и в клиника в Израел. След покушението той става евангелски пастор и призовава всички да вършат добри дела.  

Киро казва, че е закърмен от дете с вярата: „Моят дядо е бил свещеник. Ние сме християни. Благодаря на Христос, че се смили над мен. Имам послание от Господ“. Според мълвата след двете „мокри поръчки“ вече не сваля бронежилетката, защото освен много приятели, има и доста врагове.

Пред криминалистите обаче стои трудната задача да открият килъра и поръчителя. Това не e лесно, защото враговете на Киро не са малко. Самият той твърди, че има врагове и във „Факултета“, където живее.

Освен проблеми с хора от подземния свят, той има такива и с полицията. През 2001 г. барети от спецотряда за борба с тероризма нахлуват в дома му по сигнал, че Японеца къта арсенал от оръжие. Всичките пушкала обаче се оказват законни, като изключение прави само един пистолет със заличени номера, но след случайна грешка в протоколите, адвокатите лесно „събарят“ обвинението.

Преди 10 ноември 1989 г. Японеца живее известно време в САЩ, където се жени, въпреки че има съпруга в България. Местните власти обаче бързо го разкриват. Cъдят го за измама, вторият брак е анулиран и Японеца, е експулсиран у нас със забрана 90 години да не влиза в САЩ. По-късно той пътува из Европа, където се среща и запознава с Иво Карамански и до убийството на Кръстника двамата остават приятели и бизнес партньори.

Японеца обаче има не само приятели, а и

върли врагове, дори сред роднините си

През 2013 г. племенникът му Георги Петров-Йончо, беше задържан за това, че готвел покушение срещу чичо си. Две години по-късно роднини на Георги нападнаха дома на Киров, синът му Януш беше прострелян с 2 куршума. Като подбудител беше обвинен Йончо, но през 2019 г. съдът го оправда. Заради атентатите срещу него, Японеца обяви, че се занимава само с бизнес и няма нищо общо с подземния свят.

Проблемите му обаче не свършиха дотук. Той не можа да оправдае, богатството си и беше обвинен, че е укрил 400 000 лв. данъци. Внезапно обаче Дилян Дорон заяви, че му е дал 200 000 лв., а бившият футболистът, сега треньор Любо Пенев обяви за 100 000 долара дадени на ромския бос.

Името на Киров гръмна в публичното пространство и покрай паметника на културата „Двойната къща на бул. „Васил Левски“, която той купи. В края на април 2017 г. по време на почивни дни, багери я разрушиха въпреки събралите се на протест десетки столичани. Формално Японеца имаше право да го направи. През 2016 г.тогавашният министър на културата Вежди Рашидов отмени защитения статут на къщата, построена пшреди 110 години, при това от именития български архитект Горги Тодоров.

След като се възстанови напълно Японеца е все така активен. Преди време обяви намерението си да напише книга със заглвие „150 убийства и един оцелял“, в която да разкаже за живота си и „мокрите поръчки“ в България. А той наистина знае много.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.