Георги Начев и Пламен Шляпашки получиха доживотен затвор от петчленен състав на Софийския градски съд за убийството на треньора по борба Йордан Атанасов и съпругата му Марияна.
Решението на съда не е окончателно и може да се обжалва. Двамата ще трябва да платят и общо около 300 000 лв. на близките за неимуществени вреди, съобщи БТА.
След заседанието адвокатите на подсъдимите посочиха, че ще обжалват решението. От прокуратурата пък ще мислят дали да протестират, тъй като от държавното обвинение поискаха доживотен затвор без замяна за подсъдимите.
Останките на съпрузите бяха открити на 17 август 2019 г. в района на водоема край с. Негован от местен жител на селото.
Десет дни по-късно са арестувани Начев и Шляпашки след наблюдение. Намерени са и скрити два пистолета в района на Техническия университет, където задържаните са имали договорни отношения за техническа поддръжка с учебното заведение. В хода на разследването е разкрита и самоличността на двете жертви. Това са треньорът по борба Йордан Атанасов (73 г.) и съпругата му Марияна (71 г.). Дъщерята на семейството, която живеела в чужбина, повече от месец не можела да се свърже с родителите си. Затова се обадила на обща приятелка, която подала сигнал в полицията.
След ареста Георги Начев и Пламен Шляпашки са направили пълни самопризнания. А мотивът им за убийството е да задигнат пари от двойката, която наскоро продала жилище в кв. „Красно село“. Двамата се познавали със семейството от години, тъй като ремонтирали техни имоти. При разследването се оказва, че убийството е извършено на 14 юли 2019 г. в апартамента на съпрузите на централния столичен бул. „Витоша“.
Жертвите са били застреляни с пистолет със заглушител. След това Георги Начев и Пламен Шляпашки претърсили апартамента, но не намерили парите от продажбата на имота, а само златни накити, монети, часовници и пощенски марки. Разчленили труповете и ги наврели в бидони и чували, които изхвърлили във водоема край с. Негован. Почистили апартамента с белина, след което изхвърлили във водоема килима от хола на жилището на семейството, както и ножовете, използвани за разчленяването на телата.
В следващите дни продали задигнатите златни накити в заложна къща срещу сумата от около 900 лв.
Малки етикети, залепени на бидоните, са главната улика, която насочва разследващите към извършителите. От тях ставало ясно, че бидоните се произвеждат в Румъния. Разследващите откриват вносителя. След това и магазинът, в който се продават. От охранителните камери на търговския обект виждат купувачите, а от регистрационния номер на автомобила, с който пристигат клиентите, стигат до името на Пламен Шляпашки. „В конкретния случай, тези най-вероятно са имали идея да сипят киселина и тя да разложи телата затова са използвали бидони. От гледна точка на криминалистиката този случай е като по учебник”, коментира криминалистът Иван Савов.
След като разследващите откриват предполагаемите извършители, ги следят в продължение на шест дни. През това време самите заподозрени насочват полицията към жертвите и мястото на престъплението. Допускат фатална грешка. „В конкретния случай, доколкото стана ясно, са посетили жилището на жертвите. Това допълнително е затвърдило работното мнение и нататък е по-лесно. Ако говорим за поръчкови деяния – това не важи. В останалите случаи има вариант да се случи и то е продиктувано от човешка проява на несигурност от гледна точка на това: дали скрих всичко”, обясни още Савов.
След като полицията задържа предполагаемите извършители, Нанчев и Шляпашки правят пълни самопризнания.
„Решението да направят пълни самопризнания си е тяхно. Разказват едно към едно какво се е случило”, заяви Стефан Иванов, служебен адвокат на Пламен Шляпашки.
„Изключително подробно, подредено”, допълва Анна Василева, адвокатка на Георги Нанчев.
В съдебната зала също бяха лаконични. Нанчев каза единствено, че съжалява. А Шляпашки заяви: „Каквото и да кажа, знам, че съм виновен, затова няма какво да кажа.