14 години го влачат: Делото „Октопод“ спънато за пореден път

0

14 години делото „Октопод“ не може да приключи по една или друга причина. Върховният касационен съд (ВКС) върна процеса на предишната инстанция за пореден път, защото отново има неясноти в мотивите на Апелативния съд в София. Това става ясно от решение на правовата институция, което е от вторник.

Върховните магистрати отново не успяха да сложат край на продължаващото с години дело „Октопод“, по което подсъдими останаха само Янко Попов и Марчело Джотолов. От ВКС съобщиха, че за втори път връщат делото на Софийския апелативен съд, който беше осъдил двамата условно на по 3 години затвор, но според висшите магистрати има много неясноти, както имаше и предишния път, в който процесът бе върнат.

Преди шест години закритият вече спецсъд оправда основния подсъдим по делото Алексей Петров, който миналата година беше застрелян в полята на планина Витоша. Оправдани бяха и Антон Петров и Кирил Топалов. След това оправдателните им присъди бяха потвърдени и от апелативния спецсъд, а прокуратурата не протестира пред ВКС и те влязоха в сила.

Антон Петров-Хамстера и Алексей Петров бяха оправдани преди 6 г.
Антон Петров-Хамстера и Алексей Петров бяха оправдани преди 6 г.

Така делото продължи само срещу Джотолов и Попов, които единствени бяха признати на две инстанции за виновни за изнудване на бившия полицай Николай Денков преди цели 17 години. По това обвинение двамата получиха условни присъди от по 3 години затвор и глоби от по 4 бона. Но преди 2 години върховните магистрати не се съгласиха с мотивите на Апелативния съд в София и отмениха присъдите на Джотолов и Попов. Тогава според ВКС от решението на колегите им от въззивната инстанция така и не става ясно кой от подсъдимите какви конкретно заплахи е отправил при изнудването на Денков. Сега всички потъваме в дежавю, защото мотивът на ВКС да върне делото е отново същият.

Според обвинението бившият полицай Денков е изнудван, след като започва бизнес с таксита и е кредитиран от свои колеги, но в един момент спира да им плаща според договорената помежду им схема. За да си възстанови парите, един от тези бивши колеги прехвърля вземането си на фирмата „ИН-80“, която е управлявана от Джотолов. След това двамата подсъдими се срещат с Денков и му представят договор за прехвърленото вземане, като му искат 70 бона на три вноски. В разговора му обясняват също, че знаят къде детето му ходи на детска градина и къде живее семейството му, както и че „дългът следва човека, където и да отиде“.

Денков няма пари и след срещата бяга в Италия със семейството си, но според държавното обвинение е открит от Попов и Джотолов. Попов му казва, че трябва да изпрати 100 хилядарки, като го заплашва, че в противен случай „той и семейството му ще бъдат убити, ще бъдат разчленени и предадени за органи на украинците“, както и че сестра му ще бъде отвлечена и „направена проститутка на Околовръстното на София“. В крайна сметка Денков се връща със семейството си в България, без да плаща парите. Тогава му е назначена полицейска охрана. Защитата на подсъдимите не е съгласна с твърденията на прокуратурата и дори твърди, че Денков е извършвал поръчково свидетелстване срещу Джотолов и Попов, като самият той е осъждан три пъти за измама в миналото и винаги е получавал условни присъди. Според съда обаче няма доказателства Денков да е набедил с показанията си двамата подсъдими. Апелативният съд не прие и тезата на защитата, че става дума за гражданскоправни отношения на Денков с бившия му колега, който му е заел пари. Според Темида тези отношения са престанали да са гражданскоправни в момента, когато подсъдимите са заплашили Денков и са го принудили да поеме дълг към фирмата им. Сега върховните магистрати отново не е съгласиха с присъдите на двамата подсъдими, като приеха, че не са изпълнени изцяло указанията, дадени в предишното решение, както и намира нарушения при осъществяване на доказателствената дейност на Софийския апелативен съд. Според ВКС остава неясно и кои изрази, изречени от подсъдимите при първото деяние, съдържат изразена заплаха и кои се интерпретират като заплашителни.

Сега делото отново ще се гледа от Апелативния съд в столицата и ще видим дали този път мотивите на въззивната инстанция ще бъдат приети от ВКС.

 Голям, малък и нежен

Делото „Октопод“ не може да приключи окончателно вече 14 години след шумната акция на МВР и прокуратурата от февруари 2010 г. Тогава беше арестуван Алексей Петров и обвинен, че е лидер на престъпна група за рекет и изнудване. Първоначално делото бе внесено в Софийския градски съд през 2011 г. и в продължение на две години беше гледано от съдия Румяна Ченалова. След това обаче тя беше уволнена и делото трябваше да започне отначало. Междувременно бяха създадени специализираните съд и прокуратура и тъй като делото трябваше да започне отначало, процесът беше пратен в спецсъда. Там процесът тръгна през 2015 г. През това време почина основният свидетел в процеса Георги Цветанов, който загина в катастрофа през ноември 2015 г.

Подсъдим по делото беше и бившият висш прокурор Цеко Йорданов, който беше обвинен в престъпление срещу правосъдието. Той също почина, но преди това делото срещу него беше прекратено, а той осъди прокуратурата за 50 бона. А заради бруталните арести по време на акцията, България беше осъдена в Страсбург да плаща обезщетения за над 200 хиляди лв.

В началото бяха образувани три основни дела, които бяха популяризирани като „Голям Октопод“, в който ставаше дума за тежки икономически престъпления, „Нежен Октопод“ – за сводничество и проституция, и „Малък Октопод“ – за рекет и принуда, което единствено стигна до съд.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.