ГДБОП разби схема за милиони от укриване на данъци от търговия със зърно

0

Разследващите дебнат заподозрените няколко месеца

При съвместна операция на ГДБОП и НАП е неутрализирана организирана престъпна група за престъпления, свързани с данъчната система и пране на пари. Кримигероите са изпрали около 9 милиона лева.

„На 9 август стартира операция на територията на София, Монтана, Враца и Плевен за документиране на престъпната дейност за неутрализиране на престъпната група, която е изградила верига от фирми, чрез които се ощетява дъжавния бюджет“, обясни старши комисар Калин Литов, заместник-директор на ГДБОП.

Това, което е установено от разследващите е, че за периода 2021 до средата на тази година от дейността на групата е нанесена щета в особено големи размери на държавния бюджет – близо 9 милиона лева. Досъдебното производство се ръководи от Софийската градска прокуратура и към момента действията по разследването продължават.

В хода на операцията са претърсени 27 адреса, задържани са 9 души, като за някои от тях е взета мярка „задържане под стража“. С повдигнати обвинения и привлечени към наказателна отговорност са 6 души, три от които са с мярка „задържане под стража, едно с подписка и две с парична гаранция.

Схемата е действала по две направления – по едното са спестени дължимите данъци при търговия със зърнени култури, а второто направление е при търговия с торове.

„Групата се занимавала с изкупуване на селскостопанска продукция от производители. Тъй като продавачите са неизвестни, цените са подбивани. Създават се няколко фирми, собственост на малоимотни граждани, включително и граждани извън ЕС. Фиктивен стоков приход. Тези фирми нямат собствена земя, аренда, не са получавали субсидии, не са плащали данъци, а вкарват в документи за стокооборот в размер над 90 милиона лева. Така 9 милиона лева от корпоративен данък са спестени. Узаконеният стокооборот се причислява към други фирми. Там има вече реални фирми с реална продукция, така се смесват потоците. Паралелно се търгува и с торове. За да не плащат ДДС се използват фактури от фирмите от първото ниво, така резултатите за ДДС се регулират. Сключвайки фактури за нереално доставки е нанесена щета за около 2 милиона лева“, обясни Евгени Нанков, заместник-изпълнителен директор на НАП.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.