Шефът на столичното парно е по-нагъл крадец и от Вальо Топлото

0


Изпълнителният директор на „Топлофикация София“ Александър Александров обяви, че подава оставка, защото не желаел да става „обект на политически спекулации и манипулативни внушения“.

„Уикенд“ се разрови в мътните дела на Александров, а разкритията на изданието са повече от шокиращи.

„Топлофикация София” от години оглавява класацията за най-закъсала фирма в България. С дългове за над 1,6 милиарда лева, общинското дружество на практика е във фалит. Да, ама не. Експерти обясняват, че ако столичното парно хлопне кепенци и стотиците хиляди клиенти минат на ток, енергийната система на България буквално ще се срине. Така единственият вариант е държавата да продължи да опрощава нарастващите всяка година със стотина милиона лева задължения на общинското дружество. С пари от бюджета, който се пълни от данъците на всички българи.

И докато „Топлофикация София” затъва все повече, назначеният по времето на ГЕРБ изпълнителен директор Александър Александров видимо просперира. Босът на столичното парно Александров, чиято месечна заплата е около 6 хиляди лева, успява в рамките на една година да изплати ипотечен кредит в размер на почти 1,2 млн. лева, става ясно от декларациите му, подадени пред КПКОНПИ. Обяснението за финансовата магия не е наследство от починала леля милионерка в чужбина или шестица от тотото, а далеч по-тривиално. Александров си има богата половинка, която може без проблеми да му плаща дълговете.
От къде обаче идва богатството на Светлана Пашалийска, жената, с която той живее на семейни начала? Отговорът е колкото прост, толкова и нагъл. От „Топлофикация София”!
През последните няколко години фирми на Пашалийска са получили десетки милиони левове по договори на столичното парно, обяви лидерът на „Спаси София” Борис Бонев и показа документи. За да не бие на очи безобразната схема, формално търговете, обявени от столичната „Топлофикация” са печелени от други фирми. Те в последствие превъзлагали дейностите на компании, собственост на половинката на директора на общинското дружество Светлана Пашалийска.
Пример как действа схемата е поръчка за реконструкцията на топломагистрала в район „Връбница”. Договорът за 5 млн. лева е спечелен от консорциум „Монтажи-ДЛВ”, който декларира, че има опит и може да изпълни ремонта. В последствие победителят размисля и  превъзлага изпълнението на фирма „СП констръкшън”, собственост на Светлана Пашалийска. По подобен начин Пашалийска „печели” и още куп поръчки на „Топлофикация София”.
Изчисленията на Борис Бонев, който така и не е успял да прегледа всички документи на общинската фирма са, че по този начин половинката на Александър Александров, от която той има дъщеря, е прибрала над 10 млн. лева. Договорите са най-разнообразни – реконструкция на топлопроводи, доставка на материали и консумативи, ремонт на котли…
Разбира се, от врътката печелят и другите участници в схемата. Източници на „Уикенд” твърдят, че формалните победители в конкурсите са си запазвали добра комисионна, преди да насочат договорите към фирмите на Пашалийска. Така, без да свършат работа и за една стотинка, посредниците си гарантират огромни печалби. Медийни публикации свързват собствеността на фирмите посредници с бившият общински съветник от ГЕРБ Орлин Алексиев и хора от най-близкото обкръжение на Слави Трифонов, а именно небезизвестния Слави Транспорта.
Една от фирмите – „ДЛВ”, която основно насочва милиони към г-жа Пашалийска, от години е абонирана за обществени поръчки в Столична община. Като пример колко качествено се справя, ще припомним „брилянтния” ремонт на столичния бул. „Дондуков” преди 3 години. Изпълнението бе толкова добро, че дни след поставянето на асфалта той остана разтопен и се наложи да бъде засипван с пясък, за да не бъде разнасян от автомобилите.
След изсипалият се златен дъжд от пари на парното, фирмите на Светлана Пашалийска трупат солидни печалби. Само една от тях, „СП констръкшън”, и то само за 2022 г., е на плюс с над 700 000 лв. Как после Александър Александров да не си изплати за една година ипотечния кредит от 1,2 млн. лева. Печеливша от наглата схема е и дъщерята на Александров и Светлана Пашалийска – Теа. През 2021 г. 20-годишната девойка получава като дарение от родителите си огромен апартамент в топ-центъра на София, където цените не падат под 4000 евро на квадрат. Както се казва, браво на Теа. Случила е на оправни и спестовни родители. С дребната подробност, че милионите изкарани от нейната майка, идват от трупащото стотици милиони левове загуби всяка година общинско дружество.

Очаквайте в следващите броеве на „Уикенд” още разкрития за далаверите на настоящия директор на „Топлофикация София”

Аферата с Валентин Димитров

Александър Александров не е първият шеф на „Топлофикация София”, който се е изкушил да бръкне в кацата за меда. Първопроходник е предшественикът му Валентин Димитров, по известен като Вальо Топлото. Първата работа на Димитров начело на общинската фирма е да свали ограничението върху парите за представителни нужди. Така в продължение на 3 години, столичното парно покрива всички битови разходи на своя началник.
От материалите по делото, по което Вальо Топлото получи 3 години затвор стана ясно, че босът на парното е похарчил 438 000 лева за бонбони, шоколади, деликатесни бисквити, миникексчета, рула, вафли, пасти, балсамов оцет, майонеза, горчица, хрян, целина, артишок, маслини, каперси, броколи, натурални и топени сирена, мюсли, диетични храни, пуешко филе, дъвки, енергийни напитки, ракия, водка, бира, узо и джин. С пари на дружеството Вальо Топлото е задоволявал и неотменни нужди като покупката на душ-гелове, плюшен халат, сешоар, преса и маша за коса, мъжки и дамски чехли, прах за пране, четки за зъби и хвойнов еликсир. Отделно, в банята към кабинета на Димитров е инсталирано джакузи, а за отмора през уикендите е купен и джет.
Разбира се, Вальо Топлото не се ограничава само с това. Негови близки фирми също започват да печелят поръчки на „Топлофикация” за ремонти и доставка на резервни части. Назначена от прокуратурата ревизия установява, че заради безобразно надутите цени столичното парно губи от врътката над 4,5 млн. лева.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.