Побои, катастрофи и убийства разплита Темида през 2021 г.
Фаталният инцидент с Милен Цветков, покушението над Слави Ангелов и куп жестоки престъпления влизат в съдебната зала
Брутални убийства и инциденти с журналисти влизат на дневен ред в съдебната зала! През 2021 година Темида подхваща фаталната катастрофа с водещия Милен Цветков и побоя над разследващия журналист Слави Ангелов. Прокуратурата ще опита да докаже, че 22-годишният Кристиян Николов умишлено е причинил смъртта на обичаното лице от екрана, тъй като е карал надрусан. В спецсъда магистратите ще имат за задача да разнищят побоя над главния редактор на в. „168 часа“ и най-вече кой го е поръчал, защото инициаторът още е неизвестен. Като извършители са обвинени близнаците Георги и Никола Асенови и аверът им Бисер Митрев.
На поправителен отиват знакови процеси като този срещу несебърския бос Димитър Желязков – Митьо Очите, подпукан като шеф на банда за рекет и палежи по морето. Рестарт беляза и делото срещу пловдивския лекар д-р Иван Димитров, застрелял крадеца Георги Джевизов – Жоро Плъха. На първа инстанция медикът призна за убийството и въпреки това получи условна присъда. Отначало ще започне и процесът срещу „Килърите 2“ на кримигероя Валентин Янев – Вальо Бореца, ММА боеца Мартин Антов и др. Четири години разпити, процедури и усилия за призоваване на свидетели отидоха на кино, след като съдебен заседател реши да стане съветник в Столичния общински съвет.
Наказания през новата година се очакват за куп подсъдими за жестоки престъпления и зверски убийства. Повечето от тях се влачат от месеци и години в съдебната зала, но пострадалите от действията им и почернени близки се надяват в скоро време да дочакат справедливост.
Кристиян Николов ще отговаря за смъртта на Милен Цветков (в кръгчето)
В последните месеци заседанията в съдилищата поставиха пред истинско изпитание магистрати, подсъдими, адвокати и свидетели. Заради пандемията от коронавирус редица процеси зациклиха. Влизането в съдилищата беше ограничено и ставаше при строги мерки срещу разпространението на COVID-19. Вирусът бе използван от десетки задържани като предлог да бъдат пуснати на свобода. През това време съдии и защитници се разболяваха, а някои от тях решиха, че това става именно в малките претъпкани залички в храма на Темида. Едни от ощетените от ситуацията са журналистите, които нямаха достъп до голяма част от заседанията и не успяха качествено да информират обществото за развоя на случаите.
„България Днес“ представя част от важните дела, които ще продължава да следи и през новата година.
Рестарт за Митьо Очите
Ново начало се чака по делото срещу групата на Димитър Желязков – Митьо Очите. То беше върнато на старта, след като в залата се разбра, че съдебна заседателка е ползвала услугите на един от защитниците.
Димитър Желязков – Митьо Очите е зад решетките от 2 г. и половина
Понеже по закон съдебният състав е несменяем, отводът на заседателката прати процеса на стартовата линия. Делото срещу престъпната група за изнудване на бизнесмени и погребални агенти, палежи и наркоразпространение се точи близо година, като за всяко заседание десетки подсъдими и адвокати пътуват от Бургас и морето до съдилището на столичната ул. „Черковна“. За пореден път страните трябваше да се съберат за разпоредително заседание малко преди Коледа, но изправеният на подсъдимата скамейка Андрей Андреев се разболява. Така началото е отложено за 12 януари.
Докато процедурите се точат, главният герой Митьо Очите е задържан вече близо 30 месеца. Повечето от аверите му излизат срещу по-леки мерки. Пред магистратите те изтъкват, че обвинението срещу тях се пропуква, тъй като главните козове на прокуратурата започват да се отмятат от показанията си.
Бързо разследване срещу
нападателите от „Дондуков“
Казах, че прокуратурата ще направи всичко възможно това брутално престъпление да не остане безнаказано. Това коментира главният прокурор Иван Гешев часове след като подопечните му внасят обвинителен акт за нападението над Слави Ангелов.
Разследващите изтъкват, че с оглед високата степен на обществена опасност на извършените престъпления са положили максимални усилия за разкриването и предаването на извършителите на съд в най-кратки срокове. Тримата подсъдими са погнати, че са се сговорили да вършат престъпления в периода от януари 2019 г. до 23 април 2020 г., когато са задържани.
Нападението над разследващия журналист стана на 17 март 2020 г. на оживения столичен бул. „Дондуков“, близо до дома му. На Ангелов са нанесени множество телесни повреди, но той успя да се възстанови. Двама от биячите – близнаците Асенови, още са в кауша, а третият обвинен е пуснат заради здравословни проблеми. Над тях тегнат и обвинения за държане на наркотици.
Докторът, убил крадец, отново на скамейката
Отново на подсъдимата скамейка на първа инстанция ще седне пловдивският лекар д-р Иван Димитров. Той е даден на съд за това, че застреля в имота си крадеца Георги Джевизов – Жоро Плъха. Макар да си признава за стрелбата, докторът е оправдан за убийството заради самоотбрана, и получава само 2 години условно с 3 години изпитателен срок за притежание на незаконни боеприпаси.
Нарушения са допуснати с условната присъда на д-р Иван Димитров
След това апелативният съд отменя, като постановява процесът да стартира отначало, с друг съдебен състав. Според магистратите при постановяването на присъдата Окръжният съд в Пловдив е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила и не е направен пълен анализ на противоречията, които съществуват между събраните доказателства.
Подпукват Стоян за заровената му жена на двора
На съд е даден 36-годишният Стоян по обвинение, че удушил половинката си Стоянка и я заровил в двора на къщата им в Ново Оряхово. Потресаващата история за семейно насилие, завършило с убийство, стресна хората от варненския район. Мъжът е арестуван два дни след като обявява на майката на Стоянка, че тя е изчезнала.
Семейството живеело на съпружески начала и имало три малки деца – две момиченца и едно момченце. Живеели бедно, без постоянни доходи. Двойката имала чести скандали заради взаимна ревност – разделяли се и се събирали отново. Последната им раздяла е от март 2020 г.
Трупът на Стоянка е открит в чувал, закопан в двора на къщата
В първия ден от април между двамата пламнала поредната разправия. Драмата се разиграва, докато трите деца спят в съседната стая. След полунощ Стоянка бутнала мъжа си, който я заудрял по главата и лицето, съборил я на леглото и започнал да я души. Докато се опитва да се отбранява, жената успяла да го одере, но това не й помогнало, защото той продължил напук на молбите й да престане. Когато усетил, че жена му вече не диша и не мърда, Стоян се отдръпнал настрани. Осъзнал, че я е убил, и се зачудил как да покрие престъплението. Решил да изкопае дупка в двора на къщата. Увил трупа в чаршаф и го заровил, като замаскирал гроба с боклуци.
На близките на Стоянка представил версията, че тя е заминала с друг мъж и го е оставила с децата. Междувременно счупил мобилния й телефон и го изхвърлил във външната тоалетна заедно с часовника й. Други нейни вещи натъпкал в сак и го скрил до оградата.
Близките не повярвали на думите му и се заели да търсят Стоянка. Докато оглеждали двора, те забелязали замаскирания гроб. Разкопали мястото и намерили увития в чаршаф труп. Незабавно повикали полиция, а криминалистите се заели да нищят престъплението.
Виновен ли е Йоан Матев за смъртта на Геша?
Виновен ли в Йоан Матев за смъртта на Геша? Отговор на този въпрос се очаква от Софийския градски съд, където няколко години се точи процесът за убийството в Борисовата градина. Докато на 2 юни 2015 г. вият сирените в чест на Ботев и загиналите за свободата на България, 16-годишният Георги Игнатов е наръган на пейка край бул. „Драган Цанков“.
След повече от 3 г. в килия Йоан Матев е пуснат под домашен арест
Повече от година разследващите издирват извършителя. Криминалистите имат на своя страна запис от камери, на който се вижда бягащо момче. След месеци на мълчание проговарят съученици на Йоан Матев, които споделят, че той им прилича на момчето от кадрите. Пред ченгетата проговаря и братът на заподозрения – Марсел. Той дори посочва шахтата, в която е изхвърлен ножът на престъплението.
След разкритията става ясно, че Матев избягал и изцяло променил външния си вид, навиците си и социалните си контакти. Експерти са категорични, че психопрофилът му съвпада с този на извършителя.
През 2018 г. започва процесът. Според обвинението Йоан Матев го грозят от 5 до 12 години, защото по време на престъплението е бил непълнолетен. Братът Марсел отказва да свидетелства, каквото право има по закон. Делото е белязано от смяна на защитници. Заседанията се точат с разпити на свидетели, а пред магистратите се хвърля бомбастична версия. Свидетели разказват, че съкилийник на Матев е направил самопризнания за убийството на Геша. Това е Патрик Първев, който е погнат за побой над 3-годишния Еци. Чия е вината за нападението, ще стане ясно с крайния съдебен акт.
На финала на процеса се чака разпит на ключов свидетел от Великобритания. Заради коронавируса процедурата се забавя, а съдия Руси Алексиев пуска Матев под домашен арест. Мотивите му са, че подсъдимият би осъдил България в Европейския съд по правата на човека заради продължителното си задържане и зациклилото дело.
По-голямо наказание грози акушерката, млатила бебето Никол
По-голямо наказание заплашва акушерката Емилия Ковачева, млатила бебето Никол. За зверската постъпка спрямо новороденото Ковачева получава 18 години на първа инстанция, а апелативният съд намалява присъдата й на 16 г. затвор.
Емилия Ковачева късно се е разкаяла за постъпката си
Наскоро Върховният касационен съд (ВКС) върна делото за ново разглеждане на втора инстанция. Върховните съдии намират пропуски при индивидуализацията на наказанието, поради която е намалена присъдата. Трябва да се преразгледа и приетата като смекчаващо обстоятелство продължителност на процеса, посочват магистратите. Те изтъкват, че процесът е минал за около 5 години през двете инстанции, което невинаги означава забавяне, защото е от значение сложността на делото.
Надценено е значението на констатациите от проверката на ИА „Главна инспекция по труда“ във връзка с допуснати от работодателя нарушения, смятат висшите съдии. След разкриването на случая като причина Ковачева да налага десетки пъти бебето Никол е посочено това, че тя е работила извънредно и прегоряла в работата си, т.нар. бърнаут. Не следва да се пренебрегва фактът, че положеният от подсъдимата извънреден труд е резултат на нейното доброволно желание, отбелязват от ВКС.
Те посичат акушерката и за изразеното от нея съжаление. По тяхно мнение това е станало прекалено късно – чак пред втората инстанция, за да се приеме като разкаяние. Върховните съдии намират за справедлив одобрения граждански иск от родителите на Никол в размер на 400 хиляди лева.
След бруталното посегателство в столична болница потърпевшата Никол развива епилепсия. Пред съда баща й признава, че още не е събрал сили да гледа кадрите как бебето му е удряно с шише по главата и цялото тяло.
Ключов свидетел проговаря за случая на милионерката Виолета
Важен свидетел се очаква да хвърли светлина по делото за убийството на пловдивската милионерка Виолета Балабанова. Магистратите изискват информация от националната база данни дали Тони Михайлов е пресякъл границата и кога, както и какъв е последният му постоянен адрес под тепетата. От НАП се иска справка за регистрираните му трудови договори.
Здравко Дечкин е разкрит след вкарване на отпечатъците му в системата на МВР по друго дело
Нападението над богаташката е през 2009 г., а 10 години по-късно криминалистите разкриват случая. Обвинен за убийството е Здравко Дечкин, който според разследващите е приел поръчката от сина на жертвата – Георги Балабанов. Самият син не е изправен пред закона, тъй като загива при катастрофа.
Според прокуратурата покушението е поръчано, тъй като Георги водел разгулен живот и прахосвал семейното имане. Той искал да сложи ръка на имотите, чиито нотариални актове майка му кътала в чантата си. Събраните доказателства сочат, че Тони Михайлов също е бил посветен в плана за покушението над баба Виолета. Във фаталната вечер на 30 септември 2009 г. той се е намирал на ул. „Софроний Врачански“ заедно с подсъдимия Здравко Дечкин.
След като Дечкин я намушква три пъти в корема и задига чантата й, двамата мъже бягат от местопрестъплението. По всяка вероятност нападението с ножа не е било по план, но жената е оказала съпротива, смятат криминалистите. Жертвата издъхва дни по-късно в болница. „Разпитът на Михайлов е особено важен. Може да се окаже, че и той трябва да е на подсъдимата скамейка“, коментира защитата на Дечкин. Прокуратурата е категорична, че Тони Михайлов не е знаел за покушението. Той е важен коз за обвинението, тъй като след нападението видял в ръцете на Дечкин чантата на Балабанова.
Подсъдимият Дечкин е разкрит, тъй като негови отпечатъци са вкарани в базата данни на полицията. Причината е водено срещу него досъдебно производство за наемане на непълнолетен на работа. Ченгетата с изненада установяват, че отпечатъците му съвпадат с дактилоскопните следи, иззети от вратата на дома на Балабанова.
Гледат съсичане със сабя заради калпав ремонт
Обвинителен акт за съсечен със сабя мъж е вкаран в Окръжния съд в Монтана. Да отговаря пред Темида е изправен 34-годишният Валентин Макавеев. Той е погнат за убийството на 26-годишния Теодор Бисеров от село Портитовци. Свадата между тях се разиграва на 10 март м.г. в селската кръчма, а поводът – Валентин бил недоволен от извършен ремонт от Теодор и бригадата му. Затова започнал да го обижда и му заявил, че трябва да върне платеното му възнаграждение.
Некачествен ремонт струва живота на 26-годишния майстор Теодор Бисеров
Двамата си разменили обидни реплики, а малко по-късно се засекли пред заведението. Теодор се върнал със свои близки, а Валентин пристигнал със сабя в ръка. По време на битката Валентин замахнал със сабята и пронизал съперника си в гърдите. Раненият млад мъж успял да хване сабята откъм върха й, фраснал няколко пъти с дръжката й душманина си по главата. Пострадалият е закаран в болница, където починал от острата кръвозагуба.
При разглеждане на мярката му за неотклонение Валентин се опитва да се оправдае, че не е извършил убийството умишлено. Изпаднал е в конфликтна ситуация, провокирана от пострадалия, в която се е защитавал и се е опитвал да респектира нападателите си, изтъква защитата му. Дали защитната версия ще помогне и по време на процеса, ще стане ясно с бъдещата присъда и мотивите към нея.
Сагата „Арабаджиеви“
В същинска сага се превърна процесът срещу Маринела и Ветко Арабаджиеви. Те са обвинени с още шестима като престъпна група за данъчни престъпления и пране на пари. Делото е от 2019 г., но до момента буксува на старта, тъй като няколко пъти е връщано на фаза разпоредително заседание. В ябълка на раздора между съда и спецпрокуратурата се превръщат обвиненията срещу известния хотелиер за данъчни престъпления. Оказва се, че разследващите ги пропускат в издадената за него европейска заповед за арест. Затова се налага изпращането на втора такава.
Ветко и Маринела Арабаджиеви най-накрая са пуснати под домашен арест
Съпрузите бяха открити в имението на бизнесмена Георги Семерджиев – Жоро Шопа край Барселона и екстрадирани у нас през пролетта на 2019 г. Доскоро двамата бяха тикнати в килия, като магистратите се опасяваха, че могат да повлияят на свидетелите по делото, които още не са дали показания. Голяма част от тях са техни служители и подчинени. Общо 315 са свидетелите, фигуриращи в обвинителния акт. Колко от тях ще бъдат разпитани пред съда и колко ще потвърдят тезата на прокуратурата, ще се разбере по време на процеса.
Въпреки връщането на делото соченият като ятак Жоро Шопа остана извън обвинителния акт, а материалите срещу него бяха отделени. След като бе върнат от испанските власти, родната прокуратура го пусна изненадващо на свобода срещу скромната сума от 50 хиляди лева.
Папките с материали по делото обикалят между двете инстанции основно за разглеждане на мерките за неотклонение на съпрузите. В последните месеци един подир друг Маринела и Ветко се пребориха за домашен арест. Докато съдът и прокуратурата играеха на „котка и мишка“ с решенията си за свободата на милионерите, Маринела Арабаджиева я наляга депресия и опитва самоубийство. Магистратите склоняват да пуснат Ветко да се прибере вкъщи едва когато той хваща коронавирус и постъпва в тежко състояние в болница.
„България Днес“