Корупцията на Калотина си върви, но вече е само с чужд GSM

0

Корупцията на граничния пункт Калотина върви с пълна сила, но с нови правила. Източници на „Уикенд” от МВР разкриха, че почти година след като на българо-сръбската граница беше разбита банда от крадливи митничари, към днешна дата ситуацията е такава, че си плаче са нова полицейска акция там.

Шефът на тамошната митница, началниците на смени и няколко инспектора с цветущи прякори продължавали да рекетират шофьори, но за разлика от преди година, сега са взели по-сериозни мерки да не бъдат хванати. Телефоните, които използват, са само със сръбски и румънски GSM карти и се водят на чуждестранни граждани. По този начин реално те стават недосегаеми за официално подслушване от МВР. Ако службите искат да използват СРС-та срещу тях, трябва да искат разрешение от сръбските и румънски мобилни оператори, а това може да стане само ако съда и в двете държави позволи.


Подкупите от шофьорите се събират от един отговорник на име Спас и се разпределят на всички по веригата. Но и тук има новости. Преди да се разпределят сумите, се превъртат през чейнджбюро на границата. Това се прави с цел митничарите да не попаднат на клопка с белязани банкноти. Междувременно бившите им колеги, които бяха арестувани при акция на „Вътрешна сигурност” към МВР на 5 февруари тази година, предлагали внушителните суми от порядъка на 200 000 евро на лица от съдебната система, за да си гарантират оправдателна присъда и да могат да се върнат пак в системата на митницата.


Припомняме, че при акцията бяха задържани 15 митничари и петима служители на Гранична полиция. Впоследствие прокуратурата поиска постоянен арест за 7 човека от престъпната група – Райчо Соколов, Стоян Стоянов, Радостин Койчев, Росен Златанов, Йордан Василков, Ивайло Иванов и Георги Раданов, всички служители на Агенция „Митници”. Останалите 13 бяха пуснати с парична гаранция, а част от тях се съгласили да бъдат свидетели на прокуратурата. На 13 май обаче Апелативния специализиран съд пусна и седемте митничари от пандиза. Мярката им беше заменена от „задържане под стража” на „домашен арест”.
Разследването срещу корумпираните е започнало в края на миналата година след подадени сигнали в дирекция „Вътрешна сигурност” на МВР от турци и сърби, на които са им искани подкупи от 10 до 100 евро при преминаване на граничния пункт. По 10-20 евро са искани и от български граждани на влизане в България, в случаите когато превозвали хранителни продукти или малки количества цигари. В рамките на седмица по тази схема митничарите събирали по 15 000 евро от рекет. От тези пари половината отивали за шефа им Райчо Соколов. Той е митничар от 1990 г. Бил е член на общинския съвет на Драгоман от ВМРО. Участвал е в много международни операции, има награди за успехи в борбата с контрабандата и наркотрафика. Според полицейски източници на „Уикенд” всяка седмица в петък следобед в 15 ч.. Соколов се е срещал с прекия си началник в София, на когото давал процент от събраните подкупи.


Шефът на Гранична полиция на Калотина също се очакваше да бъде арестуван. Със СРС-та бе доказано, че във всички далавери, вихрещи се на българо-сръбската граница, са участвали и гранични ченгета. За Райчо Соколов има оперативни данни, че лично познавал контрабандния бос Николай Николов-Паскал и покровителствал каналите му на Калотина. Една част от цигарите на Паскал влизали от Сърбия в България. Те се вкарват всеки ден с малки бусчета. За безпроблемното функциониране на канала отговаряли всички шефове на смени на митницата на Калотина. Слух сочи, че мотивацията им се равнявала на 3000 евро на ден, което прави 60 000 евро на месец.


Бусовете на Паскал задължително минавали винаги към края на митничарските смени. Всеки ден между 7 и 7,30 ч. сутринта и 19 и 19.30 ч. вечерта екипите се сменят. През луфта от половин час контролът на практика е никакъв. Освен с товарни автомобили, цигари минавали и по така наречената „мравешка схема”. Това са контрабандисти на дребно, които носят скрити по себе си максимум до 10 стека.


Другият ключов играч на Калотина е Милен Ламята – бивш митничар, но все още със силни позиции на българо-сръбската граница. Напуснал системата на приходната агенция преди 6 години сам от страх да не бъде арестуван. За него имало оперативни данни, че искал ежедневно от двамата си заместници по 300 евро, за да стоят на постовете си.


Според информация на „Уикенд”, служители на „Вътрешна сигурност” са се разровили около корупцията на Калотина и години назад. Проверява се кои шефове от Агенция „Митници” са покровителствали престъпната група на границата. Едно от имената, което подлежи на проверка, е на бившия шеф на Столична митница Юлиян Мирков. От неговия подпис зависело кои инспектори да работят на Калотина, кой да бъде шеф там и кой началник на смяна. Преди 7 години името на Мирков бе замесено в мистериозен случай на Столична митница. Тогава Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) разкри, че 12 тира с цигари са изчезнали у нас от митницата в София.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.