Семейство от две жени искат да легализират съвместното си съжителство в София. Общината отказали и казусът тръгва по съдебни инстанции.
Двойката Ивет и Наташа се представят от адвокат Наташа Добрева, която води бюрократичната и съдебна битка. Тя започва, след като на 14 февруари дамите подават до Столична община заявление да бъдат регистрирани като семейни партньори и съответно да им бъде издадено удостоверение за регистрирано съжителство. На 26-и февруари с писмо кметът на София отказва да регистрира семейното партньорство между двете жени. Тогава те се жалват пред Административния съд. Като адвокат Добрева отново основано мотивира искането за признаване съжителство с подобен казус в Италия и решението за него на съда в Страсбург. Мотивира се и с незаконосъобразност на отказа. Конституцията забранява ограничаване на правата, основани на лично положение и гарантира уважението на личния живот на гражданите.
Според двете жени отказът представлява дискриминация и неуважение към личния им живот.
В крайна сметка съдийката преценява, че няма как да бъдат вписани исканите промени в семейното положение на двете дами след като нямат сключен брак.
В решението се посочва нещо любопитно. В Столична община са се събрали общо 215 заявления с аналогични искания. Съдът преценява, че мотивът на адвокат Добрева „Олиари срещу Италия“ е несъотносим към съдебния спор у нас. В същото време се цитира решението на този процес, че „въпросът дали да се разрешават еднополовите бракове или не е оставен да се уреждат от националното право“.
Процесът продължава пред Върховния административен съд.
„Надявам се на успех, но все пак нямам големи очаквания. Тези неща се случват бавно и трудно в България“, споделя пред „България Днес“ адвокат Наташа Добрева. Ако развоят е същият като на предходната инстанция не смята процесът да продължи в Страсбург, тъй като там има подобно дело в момента.
Административният съд в София има да решава и друг казус от подобно естество. Столична община е отказала да издаде български акт за раждане на дете, родено в Испания. Родителите са две жени, сключили брак в Гибралтар. Едната е българка, означена като майка „А“, а другата е англичанка означена като“ майка“.
Общината отказва да издаде свидетелство за раждане, тъй като не е посочена коя е биологичната майка, която да бъде записана в свидетелството за раждане.