Корумпиран митничар №1 пита: Защо, след като платих 300 бона, ме осъдихте?

0

Осъденият в началото на декември на 4 години затвор за подкуп бивш шеф на митницата в Свиленград Тодор Караиванов, популярен като Тошо Пая, е истински потресен от присъдата. „Защо след като ви дадох 300 000 лв. подкуп решихте да ме пратите в затвора?”, е въпросът който Пая лично задал на шефа на окръжния съд в Хасково, разкриха пред „Уикенд” магистрати. Висшият съдия му отговорил, че никакви пари не са влизали нито при него, нито при колегите му.

Караиванов обаче бил категоричен, че е дал рушвета. Това е станало още на ниво на досъдебното производство срещу него. Източници на „Уикенд” от полицията в Хасково разкриха, че действително има оперативни данни за даден подкуп. Но не директно към съдиите. Парите била взела бивша кметица на Харманли, което е много близка до Пая. Именно кметицата му обещала, че чрез политическо влияние в съда ще го спаси, което обаче за чест на съда не се случи.
Бившият шеф на митница Свиленград беше арестуван на 28 януари 2015 г. от служители на ДАНС след събрани доказателства от агентите, че Караиванов е изнудвал в продължение на месеци собственици на спедиторски фирми. Акцията на ДАНС срещу чиновника мина като по учебник. Той беше закопчан с белязани банкноти, дадени му от двама бизнесмени – Стилян Христозов и Хакив Хабил, общински съветник в Хасково, които не издържаха на постоянния рекет от негова страна и се оплакаха в службите. Камионите на последния били проверявани щателно на Капитан Андреево без необходимост, от което Хабил търпял загуби. Караиванов му поискал 200 лв. на камион, за да спре проверките.


Именно Христозов и Хабил бяха дали на Пая белязаните банкноти от 600 лв. и 600 евро на 28 януари 2015 г., когато ДАНС го арестува пред сградата на митницата в Свиленград.

При обиск на дома му в Хасково бяха намерени други над 20 000 лв., за които Караиванов не успял да даде смислено обяснение от къде са. При ареста му митничаря успя да сътвори истински цирк. Като видял, че полицаи се приближават към него, той се хвърлил в локва с вода и започнал да си търка до кръв ръцете в земята. По този начин искал да заличи натривките от белязаните пари.


Бившият висш чиновник престоя в ареста 2 месеца, след което беше пуснат на свобода.

Междувременно в края на 2015 г. с решение на министерския съвет беше закрита митница Свиленград. Караиванов обаче се изхитрил и малко преди това подал молба в Агенция „Митници” да бъде преназначен в отдел „Борба с наркотрафика” към митница Бургас. Тогавашният шеф на ведомството ген. Ваньо Танов изненадващо му одобрил молбата. Това е станало въпреки че Пая е отстранен от работа до приключване на делото срещу него пак със заповед на вече покойния Танов. Така заради преназначението му по документи в Бургас държавата цели три години – до 2018 г., плаща здравните и социални осигуровки на Тошо Пая.
Тодор Караиванов е легенда в митническата администрация. Преди да бъде арестуван, срещу него имаше и сигнал, подаден в ДАНС и прокуратурата от бивши служители на митницата в Капитан Андреево. Според сигнала всеки ден без неделя, през граничния пункт по редовните линии Истанбул-Букурещ и Истанбул-Белград преминават 7 пътнически автобуса – 5 за Румъния и 2 за Сърбия, собственост на транспортни фирми. Всеки един от тях превозвал контрабандни стоки в големи количества като ментета на маркови дрехи, цигари без бандерол, парфюми и наркотици. Всеки шофьор на такъв автобус събира от пасажерите пари и плаща на митничарите на трасе „вход на леки автомобили и автобуси“ сумата от 1500 евро. Парите се дават на Пая за безпрепятствено преминаване на автобуса без проверка.


В сигнала се посочват имената на 11 фирми и номерата на техните автобуси, които минават срещу заплащане през границата.

Описани бяха още тарифите за внос на контрабандни цигари с автомобили – по 100 лв. на кола, както и парите, по 200 евро на камион, събирани от шофьорите на тирове, които не искат да минават проверка.


За Тошко Пая се носят слухове, че чрез поставени лица е собственик в сянка на няколко хотела в Свети Влас, Слънчев бряг и Несебър.

Инвестициите му в туристическия бизнес надхвърляли сумата от 5 млн. евро. Имал и 4 магазина и апартамент на столичния булевард „Мария Луиза”. Само софийските му имоти стрували около 2 млн. евро. Обичал да се хвали, че по банкови сметки в чужбина, които обаче не са на негово име, имал 7 млн. евро.
Когато беше шеф на митницата в Свиленград, Тодор Караиванов изигра ключова роля и в скандалното разформироване на отдела за борба с наркотрафика на българо-турската граница. За това по дипломатически канали бе изпратен остър протест от американската спецслужба ДЕА.
4-годишната присъда на Тошо Пая вече е обжалвана от адвокатите му. За да влезе корумпираният чиновник реално в пандиза, тя трябва да бъде потвърдена от следващи две съдебни инстанции.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.